Estonia | Select other Country

Mida teeb see vitamiin teie südames?
Kõik energiat tootvad keharakud sisaldavad vitamiinilaadset ühendit, koensüümi Q10. Tartu Ülikooli professori Ursel Soometsa sõnul sisaldavad südamelihase rakud seda erakordselt suurtes kogustes. Loe siit, kuidas loomulikul teel enda Q10-e taset tõsta.

Just nagu auto ei saa sõita ilma mootorita, ei suuda keharakud toota energiat ilma mitokondriteta, mis on neile jõuallikaks. Mitokondrid sisaldavad vitamiinilaadset ühendit koensüümi Q10-t. Tartu Ülikooli professor Ursel Soomets kajastas seda hiljuti ajakirjas Kodutohter. Ta tõi välja, kuidas inimese südamelihas on energia kättesaadavusest äärmiselt sõltuv. Seetõttu sisaldavad südamelihase rakud teistest enam mitokondreid, mistõttu omakorda on vaja rohkem Q10-t.

Vananedes jääb seda vähemaks
Q10-t, nagu ka kõiki teisi vitamiine, sisaldub teatud toiduainetes. Seda toodab ka meie enda keha. Tegelikkuses on enamik meile vajalikust Q10-st toodetud meie enda keha poolt, kuid vanusega Q10-e tootlikkus väheneb.

Teadlased uurivad Q10-e mõju tervisele
Koensüümi Q10 kapsleid on võimalik manustada juurde toidulisandite näol. Teadlased uurivad juba aastaid, kuidas koensüüm Q10 mõjutab inimese tervist. Aastaid tagasi kaasati Rootsis 443 tervet vanemas eas naist ja meest uuringusse, kus vaadeldi Q10 ja seleeni koosmõju inimese tervisele. Uuringu eesotsas oli kardioloog Urban Alehagen Linköpingi Ülikoolist ning uuring kandis nime KiSel-10.
Pooltele uuringus osalejatele anti 200 mg koensüümi Q10 ja 200 μg seleeni (SelenoPrecise) ning teisele poolele anti platseebot. Katsealused manustasid toidulisandeid viis aastat. Bio-Quinone Active Q10 sisaldab puhast ja kõrgekvaliteedilist koensüümi Q10 ning C-vitamiini, mis aitab vähendada väsimust ja kurnatust.

Parem elukvaliteet
Teadlased said üllatuse osaliseks, kui nad avastasid, et Q10-t ja seleeni võtnud inimestel oli oluliselt parem eluvaliteet ning rohkem energiat enda eest hoolitsemiseks. Sarnast mõju ei nähtud platseebogrupis. Uuringu tulemused avaldati rahvusvahelises kardioloogia teadusajakirjas International Journal of Cardiology ning uuring leidis kajastust terves maailmas. [1]

Pikaaegne mõju
Huvitaval kombel on selgunud, et Q10 ja seleeni efekt pärast viit aastat aktiivset toidulisandite võtmist püsib ikka veel. Teadlased jätkasid katsealuste jälgimist pärast toidulisandite võtmise lõpetamist. Selgus, et ravirühmas on tervisenäitajad mitmel moel oluliselt paremad kui platseebogrupis.

Loe rohkem Bio-Quinone Active Q10 kohta